Urlop już w zasadzie mamy za sobą, choć są szczęśliwcy, którzy wybierają się w podróż jesienią, a nawet zimą. A co z nami? Jak dotrwać bez urlopu do końca roku, albo zimowego wypadu na narty? Czy mamy jeszcze jakieś dni wolne od pracy?

Święta kościelne i państwowe

Najbliższe święto 1 listopada – Wszystkich Świętych, wypada w tym roku w niedzielę. 11 listopada – Święto Niepodległości – w środę. Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia, to piątek i sobota.

Nie ma zbyt wielu możliwości by planować sobie jesienny lub zimowy długi weekend. Dodatkowo tylko jedno święto wypada w sobotę, za którą to możemy sobie odebrać dzień wolny.

Zaplanuj długie weekendy w 2016 roku

W 2016 roku mamy 8 długich weekendów. 3 z tych weekendów wymaga wzięcia jednego, dodatkowego dnia urlopu. Jeżeli już teraz podejdziemy do tego strategicznie i zaplanujemy swój urlop, tak by uwzględnić te daty, to w sumie możemy liczyć na 27 dni wolnego. Całkiem sporo, prawda?

Poniżej lista długich weekendów w 2016 r. Sprawdźcie w kalendarzu, kiedy wziąć np. 1 dzień urlopu, tak by licząc również soboty, niedziele i dni ustawowo wolne, wasz wypoczynek trwał jak najdłużej:

  • 1-3 stycznia – Nowy Rok i Święto Bożej Rodzicielki
  • 26-28 marca – Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny
  • 30 kwietnia – 3 maja – Święto Pracy i Święto Konstytucji
  • 26-29 maja – Boże Ciało
  • 13 – 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 29 października – 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 11 – 13 listopada – Święto Niepodległości
  • 24 – 26 grudnia – Boże Narodzenie

Święto w sobotę

Z odbieraniem sobie „wolnego” za sobotę było nieco zawirowań. Wszystko przez zmiany w Kodeksie Pracy jakie nastąpiły po 2010 r.

Do końca 2010 r. według wtedy obowiązującego KP, jeśli ustawe święto wypadało w dniu wolnym dla pracownika, to pracodawca musiał wyznaczyć dodatkowy dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Zmiany niekorzystne dla pracowników zaczęły obowiązywać w styczniu 2011 r. Wtedy Sejm ustalił dodatkowe, bo 13 święto ustawowo wolne od pracy – Trzech Króli, ale jednocześnie odebrał przywilej dodatkowego wolnego dnia, za sobotę, w którą wypadało święto.

Dopiero Trybunał Konstytucyjny w 2012 r. wydał wyrok, że takie rozwiązanie jest niezgodne z Konstytucją. W skrócie, Trybunał uznał, że przepis KP narusza konstytucyjną zasadę równości, różnicuje liczbę dni wolnych od pracy, które przysługują pracownikom.

Dzięki temu wyrokowi, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela, to obniża czas pracy o 8 godzin. Jeśli pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, a święto przypada w sobotę, to pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

Warto więc sprawdzić czy w danym roku, święto ustawowe wypada w sobotę. Dodatkowy dzień wolny można uwzględnić w planach urlopowych, wydłużając wypoczynek nie tracąc urlopu.

Weź kalendarz i planuj długie weekendy

Zaplanuj długie weekendy, wypady i dłuższy urlop. PowerUrlop pomoże Ci to zrobić bez stresu.

Zrejestruj się już dziś!