Urlop, czas wypoczynku, regeneracji, pozytywnych emocji. Jak zaplanować urlop i jak wypoczywać, aby odpocząć na urlopie? Co zrobić, żeby urlop nie zmienił się w koszmar?

Dla każdego co innego

Każdy z nas preferuje inną formę wypoczynku, ma inne potrzeby. Planując urlop, warto o tym pamiętać. zwłaszcza, jeśli wybieramy się w podróż z innymi osobami. Jaki może być urlop idealny, poniżej kilka podpowiedzi:

 1. zastanów się jaki jest cel urlopu, dokąd chcesz jechać, z kim, po co, co chcesz zrobić podczas urlopu, co sprawi tobie i innym radość, co powinien dać ci urlop
 2. przemyśl czy urlop będziesz spędzał pasywnie czy aktywnie, a może dla ciebie idealne jest połączenie tych dwóch form?
 3. jeśli jedziesz z rodziną, zastanów się jakie są potrzeby wszystkich jej członków. Porozmawiaj o tym, dowiedz się czego oni oczekują od urlopu. Nie narzucaj innym swojej woli
 4. jeśli jedziesz z przyjaciółmi, znajomymi, porozmawiajcie jak chcecie spędzać czas, czy robicie wszystko razem, czy każdy idzie swoją drogą? Ustal zasady, żeby przyjaźń nie skończyła się wraz z końcem urlopu
 5. na urlopie bądźmy dla siebie życzliwi, cierpliwi i wybaczajmy sobie na wzajem małe wpadki. Nie warto się spinać i odhaczać wszystkie pozycje z listy, kłócić o ilość zjedzonych gofrów
 6. Panuj nad budżetem, trzymaj się planu budżetowego, żebyś nie spłacał urlopu przez kolejny rok, ale pamiętaj, że czasem warto iść na małe ustępstwo

Urlopowe grzechy

Planując urlop warto też wystrzegać się urlopowych grzechów. Mamy ich na sumieniu całkiem sporo, a to poważni „przeszkadzacze” urlopowi.

 1. Co ludzie powiedzą? Nie jedź na urlop w miejsce, tylko dlatego, że sąsiad był i zchwalał. Przejmowanie się opiniami innych i opieranie na ich osądach może prowadzić do zguby. Czasem zachwalany hotel jest tak naprawdę brudny i zlokalizowany w „dziurze” albo w bardzo hałaśliwej dzielnicy. Czasami w Tajlandii jest pora deszczowa i zamiast wypocząć, zmokniesz. Nie warto.
 2. Ogromne oczekiwania. Na urlopie musi wszystko się udać, musi być piękni, ciepło, musimy być zadowoleni i wdzięczni. Nie, nie musimy. Czsami coś się uda, a coś innego niekoniecznie. Nie kłóć się z personelem o brak małego ręcznika w pokoju. Czy to takie ważne?
 3. Abstrakcyjne oderwane od rzeczywistości plany. Jedziesz na plażę nad Bałtyk, a tam zamiast spokoju i ciszy parawany, dym papierosów w powietrzu i zimna woda. A miała być ciepła? Jesteś przemęczony, na skraju wytrzymałości, a planujesz, że na wakacjach spróbujesz sił na wakeboardzie, będziesz zwiedzał wzystkie muzea i przeczytasz minimum cztery książki. Zapomnij. Po prostu wypocznij. Przynajmniej przez pierwsze dni urlopu. Nie ruszałeś się przez rok, a na urlopie chcesz przebiec maraton i przepłynąć wpław zatokę? To też nie zadziała. Ruch wprowadzaj powoli. Nie pozwól sobie na lenisto przez cały urlop. Warto trochę się poruszać.
 4. Stresowanie się z byle powodu. Spinanie się, wymagania, oczekiwania, dążenie za wszelką cenę do osiągnięcia celu – uff. SPokojnie, nie warto. Odstresowane ciało, to zdrowe ciało. Mniej stresu to lepsze działanie systemu trawiennego.
 5. Ciało na urlopie, głowa w pracy, wśród problemów i obowiązków. I po co? Lepiej być „tu i teraz” zamiast myśleć w kółko o pracy, niespłaconym kredycie, chorobie sąsiadki… Te kilka dni nikogo nie zbawi, a spokój i bycie głową, ciałem i duchem w jednym miejscu z innymi, na urlopie, pozwoli nam wypocząć, nabrać dystansu, zrelaksować się.
 6. Za krótki urlop. Warto zaplanować urlop adekwatnie do potrzeb. Tydzień urlopu, może być za mało dla osoby, która potrzebuje wypocząć i naładować baterie. Mówi się, że urlop na dwa tygodnie jest w sam raz, a trzy tygodnie to urlop optymalny. Najlepiej ustalić wspólnie, jak długi urlop pozwoli nam wypocząć i nie planować na siłę wypadu na 3-4 tygodnie.

Zaplanuj sobie powrót

Wcześniej, może zanim jeszcze wyjedziesz, zaplanuj swój powrót. Co będziesz robił jak wrócisz do domu, ile dni potrzebujesz na „ogarnięcie” prania, sprzątania, odespania podróży. Potem pomyśl o powrocie do pracy, tak byś nie rzucił się natychmist w wir zajęć, nie robił chaotycznie wszystkiego, bo po uczuciu relaksu i wypoczynku nie pozostanie nawet ślad. Za szybko się zestresujesz i zmęczysz. Każdy potrzebuje czasu by wejść w atmosferę urlopu i by z niej wyjść. Warto też wspierać i kontynuować dobre nawyki pourlopowe – spotykać się z przyjaciółmi, poświęcać uwagę dzieciom, spacerować, ruszać się, regularnie jeść i pić, pozwolić sobie na chwilkę bycia ze samym sobą.

Wypocząłeś? Pomyśl o zmianach w firmie

Dobry plan to podstawa. Dowiedz się, jak prosto i bez stresu planować urlopy w firmie.

Zarezerwuj ten jacht!