Jesień to pora roku, coraz częściej wybierana przez Polaków na urlop. W biurach podróży trwają obniżki cen i kuszą jesiennymi wakacjami w ciepłych krajach. W tych promocjach kryją się czasami niezbyt sympatyczne niespodzianki związane z pogodą. Radzimy gdzie się wybrać, żeby nie przesiedzieć wyjazdu w hotelu.

Może na Karaiby?

Meksyk, Tajlandia, Karaiby, a może RPA? Gdzie teraz świeci słońce, a gdzie jest go jak na lekarstwo?
Na przełomie lata i jesieni kuszą nas np. Meksyk, Dominikana albo Kuba. Problem w tym, że właśnie w tym czasie, w tych krajach możemy liczyć co najwyżej na deszcz. Jeśli więc lubicie siedzieć w hotelu, popijając lokalne trunki, to są to kraje dla was. Jednak dla większości z nas pora deszczowa w tym rejonie jest nieturystyczna – nad krajami przechodzą tropikalne huragany i wychylanie nosa z pokoju, jest niewskazane.
Na Karaibach zdecydowanie nie odpoczniemy – huragany i cyklony zdarzają się tam już od czerwca i trwają do listopada. Ale już od grudnia do maja Kuba, Dominikana, Bahamy i Jamajka na urlop są w sam raz.

Tajlandia, Malezja albo Bali

Pora deszczowa panuje jesienią też w Tajlandii. Deszcz pada tam intensywnie. W ciągu miesiąca potrafi tam spaść więcej deszczu niż w naszym kraju w ciągu roku. Tajlandia najlepsza jest od stycznia do kwietnia, wtedy w kraju jest pora sucha.
W sąsiedniej Malezji pada natomiast od października do końca grudnia. Zdecydowanie odradzamy wtedy podróże, które po prostu mogą się skończyć źle dla turystów.

Dalej, na południe od Malezji jest Bali – i tam o dziwo warto jechać, bo we wrześniu i październiku deszczy jest mało, a słońca całkiem sporo. Średnie temperatury to 29 stopni, parne powietrze, ciepłe noce. Bali jednak jest nieodpowiednim kierunkiem już od listopada do marca. Wtedy pada prawie bez przerwy.

Wybrałeś kierunek, zaplanuj urlop

Z PowerUlopem zarządzanie urlopami w Twojej firmie to pestka.

Zarejestruj się już dziś!

RPA czy Ameryka Południowa?

Dobry kierunek na jesień to również RPA. Od października do marca jest ciepło, a nawet gorąco. Obecnie panuje tam susza.
A co z Ameryką Południową? Deszcz w stolicy Brazylii zaczyna padać mocniej już od jesieni i kończy na wiosnę. Nie wiemy jakim cudem słynny karnawał w Rio się odbywa, ale ponoć i wtedy zdarzają się mocne deszcze…

Europa Południowa
Może więc warto zwiedzić Europę – basen Morza Śródziemnego? Wrzesień i październik to w zasadzie ostatnie ciepłe miesiące w tym rejonie. Od listopada może być chłodno, deszczowo i niezbyt przyjemnie. Nie grozi nam jednak huragan i odcięcie od świata. Chorwacja, południe Włoch – np. Sycylia, Cypr i greckie wyspy, Bułgarskie Złote Piaski, hiszpańska Malaga czy portugalskie Algarve – to dobre kierunki na ten moment.

Inne kierunki

Jesienią warto też polecić Hawaje, Wyspy Kanaryjskie i oczywiście Australię, gdzie opadów jest teraz mało, a przeważają wysokie temperatury.

Jeśli planujecie więc urlop, to zanim skusi was promocja i piękne zdjęcia w biurze podróży, zerknijcie jakie warunki pogodowe panują w danym rejonie świata. Obserwujcie prognozy pogody, poczytajcie o klimacie, zorientujcie się w porach deszczowych i suchych. Czasami sama informacja o temperaturze nie wystarczy, warto wiedzieć jak i gdzie pada.